Salezjanie
87-100 Toruń
ul. Storczykowa 66a
tel. 056 648 64 16

MAMY 7 NOWYCH LEKTORÓW

Inspektoria Towarzystwa Salezjańskiego z siedzibą w Pile powiększyła się o nowych lektorów i ceremoniarzy, bowiem od dnia 29 czerwca 2009 rozpoczął się w Szczecinie kurs dla tej grupy służby liturgicznej. Obejmował on kolejny rok formacji naszych ministrantów, którzy z wielkim zapałem uczestniczyli w życiu lokalnego Kościoła.

Kurs Lektorski i Ceremoniarza w tym roku prowadzili salezjanie: ks. Paweł Żurawiński, ks. Marcin Balawander, dk. Krystian Zacheja oraz kl. Bartłomiej Chmielewski. W dzień przyjazdu zgłosiło się 34 ministrantów z placówek: Gdańsk, Kawnice, Szczecin - Wielgowo, Rumia, Toruń, Kobylnica, Piła JB, Bydgoszcz, Banie, Dębno, Aleksandrów Kuj. Wszyscy ministranci zostali podzieleni na grupy, co ułatwiło sprawy organizacyjne każdego dnia. Uczestników kursu na lektora było 19, a na ceremoniarza 15. Wszyscy uczestnicy zostali zapoznani z planem dnia, podziałem prac, służby oraz regulaminem kursu. Kolejne dni we wspólnocie lektorskiej chłopcy spędzili na: - wspólnotowym grillowaniu, wyjeździe na basen do Gryfina, wyjeździe do Swobnicy. Czas wakacji jest czasem wolnym od nauki, książek, nauczycieli - więc i oni chcieli przyłączyć się do tej licznej grupy dzieci i młodzieży, która spędza bardzo miło czas odpoczynku. Na przykład jeden z przeżytych dni był typowo turystyczny. Po porannych modlitwach, śniadaniu chłopcy udali się do Gryfina gdzie spędzili czas w Aquaparku korzystając z basenu, sauny, solanki, zjeżdżalni i jacuzzi. Około godz. 14.00 udali się w dalszą drogę do nowicjatu. Jest to dla każdego salezjanina bardzo ważne miejsce - to pierwsze, jedyne w swoim rodzaju - przypomnienie ważnych decyzji życiowych. W Swobnicy zostali bardzo serdecznie i gościnnie przyjęci przez tamtejszą wspólnotę salezjanów oraz Nowicjuszy.

Uwieńczeniem nauki uczestników była promocja lektorów i ceremoniarzy. Promocji 32 osób dokonał J.E. Ks. Arcybiskup Senior Marian Przykucki.

Placówki salezjańskie z których przybyli ministranci:
1.       Gdańsk - 3 ministrantów
2.       Kawnice - 2 ministrantów
3.       Kobylnica - 3 ministrantów
4.       Szczecin Wielgowo - 2 ministrantów
5.       Rumia - Wspomożycielka - 5 ministrantów
6.       Toruń - Szkoły Salezjańskie - 7 ministrantów
7.       Piła - św. Jan Bosko - 5 ministrantów
8.     Bydgoszcz - św. Marek - 2 ministrantów
9.     Banie - 2 ministrantów
10.   Dębno - 1 ministrant
11.   Aleksandrów Kujawski - 2 ministrantów  

Z grupy toruńskiej wzięli udział w kursie:
Adam Rozynkowski
Sławomir Czerw
Maciej Karaś
Leszek Stachowski
Michał Lewandowski
Kacper Kuczaba
Marcin Gęsicki

Życzymy nowym lektorom z Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego, aby spełniali swoje funkcje z wielką pobożnością i miłością do Pana Jezusa.

ks. dr Mirosław Stanisław Wierzbicki SDB opiekun ministrantów

Por. Ze art strony internetowej - Ks. Marcin Balawander oraz ks. Paweł Żurawiński

 Wszystkie zdjęcia z kursu dostępne są na stronie parafii Kobylnica: www.kobylnicasalezjanie.parafia.info.pl