Salezjanie
87-100 Toruń
ul. Storczykowa 66a
tel. 056 648 64 16

TORUŃSKIE PÓŁKOLNIE W SZKOLE SALEZJAŃSKIEJ
"PINOKIO, CZYLI WARTO BYĆ DOBRYM 2010"


To już "druga edycja" zimowych półkolonii w szkołach salezjańskich w Toruniu. Wypoczynek, wspaniała aura zimowa i miła atmosfera towarzyszyła wszystkim uczestnikom. Wśród nich były dzieci ze szkoły salezjańskiej, rodzinnego Domu Dziecka państwa Rzewuskich mieszkających w dzielnicy Wrzosy i innych szkół miasta Torunia. Kierownikiem półkolonii był ks. dr Mirosław Wierzbicki, który był wspomagany przez grupę wspaniałych wychowawców i animatorów tj. Panią dyr. mgr Lilę Iglewską, panią mgr Dorotę Bensch, Marię Dąbrowską i naszych absolwentów Katarzynę Demską i Jędrzeja Drążkowskiego. W działalność wychowawczą zaangażował się również uczeń III klasy gimnazjum Maciej Karaś.
Podczas zimowej rekreacji aktualna była myśl św. Jana Bosko "bądź zawsze radosny". Było bowiem dużo zabaw, gier, ale także pojawiały się chwile zadumy - patriotyzmu i modlitwy. W programie zawarta była fabuła przygód znanego urwisa Pinokia, którego losy ukazane były na filmie.
Już w pierwszym dniu dzieci wraz z opiekunami doświadczali co kryje się wokół nas na uczestnicząc w zajęciach z mikroskopami. Były one bardzo ciekawe bowiem niecodziennie możemy oglądać świat w "mikro". Dla artystów zostały zorganizowane zajęcia, które ukazywały zimę. Do przedstawienia takiej aury dzieci używały odpowiednich farb i własnych dłoni. Efekty były spektakularne. Kolejny dzień był pod znakiem małej ojczyzny. Uczestnicy poznawali najważniejsze zabytki miasta Torunia, a także udali się do powszechnie lubianego Planetarium na interesujący spektakl "Barwy kosmosu".
Środa to dzień zabaw wodnych. Byliśmy w mini Aquaparku gdzie radości i uciech nie było końca. Po powrocie czekały nas przygotowania do zabawy karnawałowej. Odbyło się to przez kurs tańca towarzyskiego prowadzonego przez naszego absolwenta Karola Gręźlika. Po kursie zaczęła się zabawa, niemal wszyscy mieli stroje karnawałowe. Wyglądało to kolorowo i bardzo radośnie. W czwartek udaliśmy się do Family Parku znajdującego się w Bydgoszczy. Miejsce to jest znane i lubiane ze względu klimat i zróżnicowane zabawy. W powrotnej drodze zatrzymaliśmy się podtoruńskim Zamku Bierzgłowskim. Tam mogliśmy skorzystać z gościnności Sióstr od Aniołów, które przygotowały nam bardzo dobry obiad, a następnie mieliśmy trochę czasu na zwiedzanie zabytkowego zamku.
Piątek upłynął pod hasłem sportu. Miały miejsce różne konkurencje sportowe. Wśród nich rywalizowano w tenisie stołowym, piłkarzykach, piłce nożnej oraz inne zabawy sprawnościowe. Dodatkowo odbyły się konkursy z wiedzy o Toruniu, o legendach toruńskich i konkurs piosenki "miśki".
Półkolonie zostały zakończone w piątek 22 stycznia uroczystą Eucharystią, podczas której grupy otrzymały "serdeczne lizaki" oraz szczególne błogosławieństwo na dalszą część ferii. Dobrą tradycję warto kontynuować, zatem zapraszamy już dzisiaj na letnie kolonie, tym razem poza Toruniem.
Ks. dr Mirosław Stanisław Wierzbicki SDB