Salezjanie
87-100 Toruń
ul. Storczykowa 66a
tel. 056 648 64 16

Półkolonie

FERIE ZIMOWE W TORUŃSKIEJ SZKOLE SALEZJAŃSKIEJ "SIMBA 2009"

Po raz pierwszy w historii szkoły salezjańskiej w Toruniu zostały zorganizowane zimowe półkolonie dla dzieci. Wypoczynek i miła atmosfera towarzyszyła wszystkim uczestnikom. Wśród nich były dzieci ze szkoły salezjańskiej i okolicznych dzielnic miasta Torunia. Kierownikiem półkolonii był ks. Mirosław Wierzbicki. Wspomagany on był przez grupę wychowawców i animatorów tj. Panią dyr. Lilę Iglewską, Danutę Wątor, Helenę Dudek, Jędrzeja Drążkowskiego, Kasię Demską i Macieja Karasia.

Podczas zimowej rekreacji aktualna była myśl św. Jana Bosko "bądź zawsze radosny". Było bowiem dużo zabaw, gier, ale także pojawiały się chwile zadumy - patriotyzmu i modlitwy.

Już w pierwszym dniu dzieci wraz z opiekunami udali się do Family Parku znajdującego się w Bydgoszczy. Zabawom i radości nie było tam końca. Uczestnicy spotkali się również z dziećmi z półkolonii organizowanych przez oratorium salezjańskie z Fordonu. W powrotnej drodze zatrzymali się przy "Krzyżu ks. Popiełuszki", gdzie rozpoczęła się jego droga męczeńska. W miejscu tym ks. Mirosław przedstawił kilka refleksji na ten temat, po czym nastąpiła krótka modlitwa w intencji "kapelana Solidarności".

We wtorek, tuż po obejrzeniu filmu o Simbie "Król Lew 2" miały miejsce podchody w drodze na "Barbarkę" (miejsce szczególnej pamięci Torunian) podczas których dzieci zmagali się z różnymi zadaniami. Na miejscu czekało już ognisko i wspólna zabawa.

Następny dzień był pod znakiem bezpieczeństwa i szanowania życia ludzkiego. Już na początku dnia przyjechali specjaliści od pierwszej pomocy i zadań specjalnych z Bydgoszczy, aby zaprezentować wskazaną tematykę, po czym oni sami mogli angażować się w pomoc innym. Po pracy w grupach wszyscy udali się do budynków Straży Pożarnej gdzie mogli zobaczyć sprzęt strażacki a nawet spróbować własnych sił przy polewaniu wodą. W tym samym dniu o bezpieczeństwie można było rozmawiać podczas zwiedzania starówki Torunia. Pani przewodnik M. Litkowska opowiedziała dzieciom wiele historyjek i legend o Toruniu.

Czwartek upłynął pod hasłem sportu. Część uczestników pojechała na basen, natomiast pozostali odbyli, krótki szybki kurs tańca w szkole. Mogli się nauczyć takich tańców jak "cza cza", "samba", czy "walc". Następnie miały miejsce różne konkurencje sportowe. Wśród nich rywalizowano w tenisie stołowym, piłkarzykach, piłce nożnej. Odbyły się dodatkowo konkursy plastyczny i z wiedzy o Toruniu. W ostatnim dniu natomiast była wycieczka do Muzeum Piernika i domu Mikołaja Kopernika. Tam dzieci po zapoznaniu się z historią wspaniałej tradycji pieczenia "Toruńskich pierników" mogły same przygotować i upiec pamiątkowe pierniki.

Półkolonie zostały zakończone w piątek 20 lutego uroczystą Eucharystią, podczas której grupy otrzymały nagrody za uczciwą rywalizację podczas wspólnie spędzonego czasu w szkołach salezjańskich. Po zakończeniu dzieci, rodzice i sami wychowawcy wyrazili chęć spotkania się po raz kolejny w czasie wakacji

Danuta Wątor
Ks. Mirosław Stanisław Wierzbicki SDB.