Salezjanie
87-100 Toruń
ul. św. Jana Bosko 1
tel. 056 648 64 16

Lektury z języka polskiego 2015/2016


Klasa IA


1. Jan Parandowski "Mitologia"
2. "Biblia"
3. Sofokles "Antygona"
4. "Pieśń o Rolandzie"
5. Wiliam Szekspir "Romeo i Julia"
6. Aleksander Fredro "Zemsta"
7. Adam Mickiewicz "Dziady" cz. II
8. Bolesław Prus, Eliza Orzeszkowa - Wybrane Nowele
9. Antoine De Saint-Exupery "Mały Książę"
10. Sławomir Mrożek - Wybrane Opowiadania ("Śpiąca Królewna", "Artysta")
11. Wybrana Powieść Młodzieżowa ("Opium W Rosole"/ "Córka Czarownic")

Klasa IB


1. Jan Parandowski "Mitologia"
2. Sofokles "Antygona"
3. "Pieśń o Rolandzie"
4. Aleksander Fredro "Zemsta"
5. Adam Mickiewicz "Dziady" cz. 2
6. Wiliam Szekspir "Romeo i Julia"
7. Saint de Exupery "Mały Książę"
8. Lektura uzupełniająca w I semestrze (literatura młodzieżowa) E. Niziurski, K. Siesicka, M. Musierowicz, D. Terakowska

Klasa IIA


1. Antoine De Saint-Exupéry "Mały Książę"
2. Mickiewicz "Dziady" cz. II
3. Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" ( Fragmenty)
4. Juliusz Słowacki "Balladyna"
5. Aleksander Fredro "Zemsta"
6. Henryk Sienkiewicz "Quo Vadis"
7. Czechow "Śmierć Urzędnika"
8. Wybrane Nowele Pozytywistyczne
9. Stefan Żeromski "Syzyfowe Prace"
10. Éric-Emmanuel Schmitt "Oskar i Pani Róża"
11. Wybrane Utwory Literatury Młodzieżowej

Klasa IIB


1. Aleksander Fredro "Zemsta"
2. Adam Mickiewicz "Dziady" cz. 2
3. Juliusz Słowacki "Balladyna"
4. Antoine Saint de Exupery "Mały Książę"
5. Henryk Sienkiewicz "Quo vadis"
6. Henryk Sienkiewicz "Latarnik"
7. Lektura uzupełniająca w I semestrze: 2 nowele Elizy Orzeszkowej i 2 nowele Bolesława Prusa

Klasa III A i B

1. Aleksander Kamieński "Kamienie na Szaniec"
2. Arkady Fiedler "Dywizjon 303"
3. Ida Fink "Wiosna 1941 (Odpływający Ogród , Zabawa W Klucz)
4. Miron Białoszewski "Pamiętnik Z Powstania Warszawskiego" ( Fragmenty)
5. Ernest Hemingway "Stary Człowiek i Morze"
6. Sławomir Mrożek - Wybrane Opowiadania
7. Stanisław Lem "Kongres Futurologiczny" / "Dzienniki Gwiazdowe" ( Wybrane Opowiadanie)
8. Andrzej Sapkowski "Miecz Przeznaczenia" ( Wybrane Opowiadanie)
9. John Ronald Reuel Tolkien "Władca Pierścieni"
10. Agata Christie Morderstwo "W Orient Expresie"/ "Dwanaście Prac Herkulesa"
11. Ryszard Kapuściński "Heban"
14. Wybrane Utwory Literatury Młodzieżowej