ul. Św. Jana Bosko 1, 87-100 Toruń, PL

Nasze uczennice na Malcie

Projekt Europejskiej Sieci Młodych Doradców (ENYA)

Nic o nas bez nas, można by powiedzieć, przywołując w pamięci lekcję historii Polski o dokumencie z roku 1505, Nihil Novi, który to zakazywał królowi wydawania uchwał bez zgody szlachty. Nie o tym jednak, a o edukacji obywatelskiej w naszej szkole, warto z końcem wakacji i początkiem nowego roku szkolnego powiedzieć, wspominając to przy okazji intensywnych wydarzeń. W naszej szkole dobrze wiemy, że edukacja obywatelska to bardzo ważny element przygotowujący młodych ludzi do roli aktywnych obywateli. Nasi uczniowie kompetentnie i krytycznie angażują się w życie publiczne, czego dowodem są  udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży oraz projekcie ENYA, European Network of Young Advisors.

Jak co roku, tak i 1 czerwca 2023 grupa uczniów salezjańskich uczestniczyła w Sejmie Dzieci i Młodzieży. Byli to Joanna Szynkiewicz, Tymon Kowalski, Aleksander Rydlewski, Mateusz Gryń, Karol Wietrzyński i Mateusz Małkiewicz. Wcześniej musieli oni wykonać projekt o tematyce historycznej.

Natomiast od marca 2023 siedemnaścioro uczniów brało udział w projekcie Europejskiej Sieci Młodych Doradców (ENYA), którego tegorocznym tematem było: Let’s Talk Young Let’s Talk about Promoting and Protecting Children’s Rights. W ramach projektowych aktywności naprawdę wiele się działo. Grupa naszej młodzieży uczestniczyła w warsztatach z pracownikami Biura Rzecznika Praw Dziecka, poznając zakres działania instytucji. Brała udział w zajęciach w języku angielskim, szlifując umiejętności komunikowania się i  przedstawiania swoich racji oraz – przed wszystkim – wypracowując rekomendacje dla Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka (ENOC).  Uczyła się również swobodnego zachowania w występach publicznych w trakcie warsztatów medialnych.

Dwie reprezentantki zaangażowanej w projekt młodzieży, Tatiana Podgórska oraz Helena Szkulmowska, uczestniczyły w międzynarodowym spotkaniu na Malcie w dniach 4 i 5 lipca. Był to bardzo intensywny wyjazd. Forum rozpoczęło się ciekawymi zajęciami na przełamanie lodów i zapoznanie uczestników z osiemnastu krajów lub regionów Europy. Młodzież i koordynatorów powitał Michael Falzon, maltański minister polityki społecznej i praw dziecka oraz Salvör Nordal, przewodnicząca ENOC i Antoinette Vassallo, maltańska rzeczniczka praw dziecka.

Po alfabetycznych łamańcach, budowaniu wieży z makaronu i sznurka (da się? da się!) oraz gry w bingo związanej ze wspólnymi zainteresowaniami, nastąpił czas wytężonej pracy, dzielenia się doświadczeniami, wypracowanymi rekomendacjami, praktycznych lekcji aktywnego obywatelstwa. Były warsztaty na temat strategii rzeczniczych (advocacy strategy), jak i spotkanie z panią dr Ruth Farrugia dotyczące roli niezależnych instytucji zajmujących się prawami dziecka (ICRI).

W tak napiętym programie nie zabrakło też jednak czasu na odrobinę dobrego relaksu – kąpieli w hotelowym basenie, rozmów i śmiechu, zwiedzania pięknych miast Mdina i Valletta w ramach świetnie zorganizowanych gier miejskich i, co najważniejsze, nawiązywania przyjaźni.

Następne spotkanie, podsumowujące tegoroczną edycję ENYA, odbędzie się we wrześniu w Brukseli. Reprezentować nas będzie Helena.

WAŻNE STRONY

NA SKRÓTY

realizacja Wordpress pre.com.pl